Jak vybrat svítilnu?

Při výběru svítilny je důležité ujasnit si, k jakým účelům jí budu používat. Potřebuji jen pohotovostní svítilnu pro běžné situace, nebo špičkový model pro profesionální nebo zájmové použití? Nejdůležitější kritéria, podle kterých se můžete rozhodovat, jsou: světelný výkon, dosvit, výdrž svícení, odolnost (vodotěsnost, nárazuvzdornost, prachotěsnost), způsob napájení, technická vyspělost (světelný zdroj, elektronika s digitální regulací svitu) a v neposlední řadě také celkový poměr cena / výkon.

  Svítilny lze obecně dělit do těchto kategorií

  – svítilna do domu nebo na chalupu

  – svítilna pro univerzální použití

  – svítilna pro každodenní nošení (tzv. EDC, everyday carry – praktická velikost, nízká váha)

  – svítilna pro turistiku a kempování

  – svítilna pro outdoorové sporty a expedice

  – svítilna pro profesionální využití (policisté, záchranáři, hasiči, vojáci)

  – svítilna pro myslivost a lov

  – potápěčská svítilna

  15855_large_f15e48fee8c98c38

  Jak se orientovat v parametrech uváděných výrobcem?

  Řada výrobců používá při značení výrobků reklamních triků a uváděné parametry jsou často velmi zavádějící. Hlavním a jediným spolehlivým vodítkem jsou parametry uváděné v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1.

  ANSI/NEMA FL1-2009 je mezinárodně uznávaný standard, který zaručuje pravdivou informovanost zákazníků a ulehčuje orientaci v nabídce různých výrobců. Dle této normy se měří následující parametry: světelný tok (lumeny), intenzita světelného kuželu (kandela) a dosvit, doba provozu na baterie, nárazuvzdornost, odolnost vůči vodě. Normu ANI/NEMA FL1-2009 adaptovala řada renomovaných výrobců LED svítilen, např. Fenix, Inova, Maglite, Peli, Streamlight, Surefire, a může proto být spolehlivým vodítkem při vašem výběru.

  Jaký světelný zdroj zvolit?

  Světelný zdroj je srdcem svítilny a jeho kvalita tedy značně ovlivňuje její světelný výkon. Účinnost přeměny elektrické energie na světlo se uvádí v lumenech na watt. V dnešní době jsou klasické žárovky (halogenové, kryptonové…) i HID výbojky („xenony“) překonané výkonnými LED, které nabízí mnohonásobně vyšší účinnost. Navíc mají nejdelší životnost (až 50000 hodin) a nejsou náchylné na poškození při pádu (prasknutí vlákna u žárovky, resp. prasknutí baňky u HID výbojek).

  Vývoj světelných zdrojů jde v poslední letech velmi rychle dopředu. Běžné žárovky jsou již zastaralé a nejčastěji poskytují účinnost jen 5 – 20 lumenů na watt, jejich životnost se obvykle pohybuje jen kolem 1000 hodin.

  Dnešní moderní výkonné LED poskytují účinnost i více než 10x lepší. Nejmodernější světelné zdroje od americké firmy Cree (XP-E2, XP-G2, XM-L2, XP-L, …) nabízí účinnost přeměny elektrické energie na světlo až 200 lumenů na watt.

  Svítilna vybavená moderní LED tudíž může svítit 10x déle než svítilna s halogenovou žárovkou, nebo naopak i více než 10x silněji. To se příznivě projevuje na velikosti a váze svítilen. LED svítilny mohou být menší a při tom výkonnější než halogenové svítilny.

  V některých větších svítilnách se můžeme setkat i s HID výbojkami („xenony“), které mají účinnost kolem 80-100 lm/W. I tyto světelné zdroje jsou tedy v dnešní době překonané výkonnými LED. Nepraktický je jejich dlouhý start na plný výkon (až 1 minutu) a umožňují regulaci výkonu jev malém rozsahu. Navíc vyžadují složitou napájecí elektroniku, a proto jsou obvykle značně rozměrné a drahé.

  Image2

  Kolik potřebuji lumenů (světelný tok)? A jaký má mít svítilna dosvit?

  Pro univerzální, domácí, každodenní (EDC) použití postačí malá svítilna do kapsy s výkonem kolem 100 – 200 lumenů a dosvitem několik desítek metrů. Pro náročnější sportovní či outdoorové aktivity je vhodné volit svítilny se světelným tokem v rozmezí 200 – 1000 lumenů a dosvitem kolem 200 metrů. Pro extrémní sporty, profesionály, záchranářské/vyhledávací akce je vhodné sáhnout po svítilnách s výkonem přes 1000 lumenů. Vysoký výkon a daleký dosvit volí také myslivci a lovci.

  Vysoce účinné LED ve spojení se správně tvarovaným reflektorem zaručují u moderních ručních svítilen dříve nemyslitelný dosvit v řádech mnoha set metrů. Výrobci udávají tento parametr měřený v laboratorních podmínkách, ale například u značkových kapesních svítilen se dnes již můžete spolehnout na dvěstěmetrový dosvit.

  Světelný tok je veličina charakterizující světelný výkon záření či jeho zdroje. Jeho jednotkou je lumen, který je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela. Pro představu, dříve běžně rozšířené žárovkové ruční svítilny na čtyři velké monočlánky – „buřty“ disponovaly světelným tokem kolem 50 lumenů, dnešní značkové LED svítilny na dvě tužkové baterie poskytují pětinásobný výkon a kapesní svítilny poháněné moderním li-ion akumulátorem dokonce výkon dvacetinásobný.

  Jaký zvolit typ napájení?

  Nejvíce používaným zdrojem jsou tužkové AA, případně mikrotužkové AAA baterie, jejichž výhodou je snadná dostupnost. Nejvýkonnější svítilny používají lithiové CR123A baterie, nebo moderní li-ion akumulátory typu 18650, které nabízí vyšší proudové zatížení a kapacitu než běžné tužkové baterie. Olověné akumulátory jsou kvůli vysoké váze a malé kapacitě považovány ve svítilnách za zastaralé.

  Výhodou tužkových AA baterií je jejich snadná dostupnost, kapacitně však za moderními li-ion akumulátory výrazně zaostávají. Některé svítilny fungují jen na jednorázové alkalické baterie, hodně jich ale umožňuje použití i lithiových či dobíjecích NiMH. Použití mikrotužkových baterií se příliš nevyplatí: 3 „mikrotužky“ mají stejnou kapacitu jako jediná tužková AA baterie, ale za 3 AAA články zaplatíte 3x více než za jednu AA baterii a tyto články budou vážit 2x tolik co jedna AA. Většinou se používají kvůli úspoře na napájecí elektronice (výrobce ji může udělat jednodušší), svítilna je potom levnější, ale je ochuzená o digitální regulaci výkonu.

  Lithiové CR123A baterie, u nás známé pod názvem foťákové baterie, disponují vysokou kapacitou, extrémní trvanlivostí a odolností při nízkých teplotách.

  Nabíjecí li-ion baterie disponují vyšší kapacitou na daný objem a váhu, nemají žádný paměťový efekt, mají velmi malé samovybíjení, nevyžadují žádnou údržbu, snadno se nabíjejí. Dnes je jimi napájena prakticky všechna přenosná elektronika (mobilní telefony, notebooky, kamery). Nejběžnější nabíjecí li-ion baterií používanou v LED svítilnách je akumulátor typu 18650, který se běžně vyrábí ve variantách s kapacitou od 2300 mAh do 3600 mAh. Pokud narazíte na články s kapacitou vyšší než 3600 mAh, mějte se na pozoru, jedná se s největší pravděpodobností o falešné akumulátory (skutečná kapacita článku bude ve skutečnosti mnohem nižší než je uváděná na obalu).

  Ke svítilnám na li-ion akumulátory je třeba počítat se zakoupením vhodné nabíječky (cenově nejdostupnější jsou malé, snadno přenosné USB nabíječky), ale v nabídce značkových výrobců jsou běžné i nabíjecí svítilny s vestavěným micro-USB konektorem.

  15752_large_f27e4db1b592af63

  Jakou výdrž od svítilny očekávám?

  U klasických halogenových svítilen lze počítat s dobou svícení jen několik hodin. Vysoká světelná účinnost LED diod a použití vysokokapacitních li-ion akumulátorů přináší co do výdrže vysoký uživatelský komfort. U LED svítilen se dnes setkáte s maximální výdrží nepřetržitého svícení v řádu desítek hodin až mnoha dnů.

  Moderní LED svítilny jsou dnes vybaveny několika světelnými režimy, kdy můžete volit mezi maximálním světelným výkonem a dlouhou výdrží. Silné světelné režimy využijete většinou jen po krátkou dobu, například pro orientaci v nepřehledném terénu. Nižší, ekonomické světelné režimy vám postačí pro orientaci v nejbližším okolí, v místnosti, ve stanu nebo pro čtení. Obecně platí, že vyšší výdrž přináší svítilny na moderní vysokokapacitní li-ion akumulátory nebo lithiové CR123A baterie než na standardní tužkové baterie a olověné akumulátory. Pro ně však zase promlouvá jejich větší dostupnost na cestách a v „terénu“.

  Vybrané značky moderních LED svítilen navíc disponují vysoce efektivní elektronikou s digitální konstantní regulací, která zaručuje stálý, neklesající světelný výkon během vybíjení baterií. U jednodušších svítilen se potom setkáte s postupným „odumíráním“ intenzity světla s tím jak klesá napětí baterií, i když výdrž avizovaná na obalu může vypadat lákavě, ve skutečnosti vám svítilna po krátké době užívání bude sice relativně dlouho, ale doslova „mžourat“ pouhými několika procenty původního výkonu.

  10652_large_d01a82132438587b

  Jak odolnou svítilnu potřebuji?

  Kromě světelného výkonu, dosvitu, výdrže a zdroje napájení je při výběru svítilny vhodné zvážit také její odolnost, vodotěsnost nebo nárazuvzdornost. To je přímo odvislé od materiálů použitých na její konstrukci. Od svítilen se základním plastovým provedením nelze očekávat takovou odolnost jako od svítilen s tělem z hliníkové slitiny.

  Výrobci značkových svítilen používají vysoce kvalitní materiály, například hliníkové slitiny používané v leteckém průmyslu, které zaručují dlouholetou bezproblémovou funkčnost. Pro zvýšení odolnosti prochází povrch svítilny například ještě anodizací, který omezuje možnost poškrabání těla svítilny. Ve spojení s konstrukčním řešením a kvalitním dílenským zpracováním dnes svítilny disponují garantovanou vodotěsností, nárazuvzdorností a prachuvzdorností. Mezinárodně standardizované stupně krytí (IPxy) udávají odolnost svítilny proti vniknutí cizího tělesa (číslice dosazená za „x“) či kapalin („y“), např. IP68, IPX8 apod. Uveďme názorný příklad: u popisu svítilny se setkáte s kódovým označením IP68. Dle stupnice krytí označuje první číslo odolnost vůči vniknutí pevných částic, tedy prachuvzdornost, stupnice je v rozmezí 0 (žádné krytí) – 6 (maximální krytí). Druhá číslice označuje odolnost vůči kapalinám v rozmezí stupnice 0-9, nejvyšším stupněm ochrany u LED svítilen a čelovek je IPX8: „Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.“ IP68 v tomto případě tedy označuje úplnou prachuvzdornost a vodotěsnost. Výrobce u tohoto stupně krytí na výrobku vždy uvádí, jakému ponoru do vody svítilna bez újmy odolá. Nižší stupeň krytí proti vodě IPX6, stále dostatečný pro outdoorové použití svítilny, potom znamená voděodolnost proti tlakové vodě ze všech stran, např. vlnobití či intenzivnímu dešti (průtrž mračen). Stupeň IPX4 („chráněno proti stříkající vodě ze všech stran“) je v reálném použití hraniční a často diskutabilní ochranou. Nižší stupně již žádnou praktickou odolnost proti vodě nepředstavují.

   

  Zdroj: Heureka.czRSS channel 

  – článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody. 

  Obsah článku není nikterak modifikován.

   

  Mohlo by se vám líbit...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *