Péřové spací pytle a jejich údržba

Spacáky z peří jsou královskou kategorií spacáků. Jedná se o nejteplejší spací pytle. Bez nich si žádný cestovatel, horolezec, nebo náročnější turista neumí zimní nocování představit.

Péřový spacák, ve kterém můžeme pohodlně spát i v mínus deseti stupních, se váhově dokáže vejít i do 1300g. Spacák s dutým vláknem se bude blížit 2,5 kilogramům. Také životnost peří bývá dvojnásobná a navíc většina výrobců je schopna peří po čase doplnit.

Problémem péřových spacáků dříve bývala minimální výhřevnost peří mokrého, které se „slepí“ a téměř ztratí loft.  O péřové spacáky je stále důležité dobře pečovat. Snažit se uchovat peří v suchu a často jej větrat a dosušovat. Většina výrobců péřových spacáků ale dnes již používá materiály, které jsou nejen lehké, ale do jisté míry i odolné proti vodě. Někdy nejen vodoodpudivé ale přímo nepromokavé. Když se k tomu přidá přirozená „promaštěnost“ peří, tak již není potřeba se používání spacáku i ve vlhku bát.

Je také rozdíl mezi samotným peřím. Běžně se používá husí a kachní peří. Z těchto dvou je právě husí peří kvalitnější a při nižší váze dosahuje lepšího loftu.

Co je to LOFT

Schopnost co možná nejmenšího množství peří vyplnit co možná největší prostor.
Maximálního loftu dosahuje nejkvalitnější prachové peří. Bohužel však trvá dlouho, než se takto jemné peří nadýchá, roztáhne se a loft „nabere“. Proto se přidávají i pevnější a těžší pírka, která sice hodnotu zhoršují, ale zlepšují rychlost, s jakou se loft „nabere“ a spacák začne fungovat.
Poměr prachového a hrubšího peří se udává v poměru procent. Z výše uvedeného důvodu nenajdete 100/0, ale 90/10 (90% prachového peří a 10% hrubého).

Praní péřových spacáků

Spacák je potřeba prát nejlépe v ruce a pomocí šetrných pracích prostředků. Nejlépe Nikwax Down Wash, Sportwash, nebo podobné. Pračku můžete použít jen v případě velké nutnosti, ale jen na malé otáčky a opravdu velkou (na hodně kg) a spíše malé spacáky. V opačném případě zničíte nejen peří, ale i pračku, protože spacák nasaje obrovské množství vody a motor to neutáhne. Po vyprání nechte spacák vykapat a sušte nejdříve volně položený, později (až to půjde) tak zavěšený – vždy nejlépe ve vodorovné poloze. Při ošetřování se samozřejmě řiďte symboly na visačkách spacích pytlů. Nejde jen o peří samotné, ale jsou různé i vnitřní a vnější materiály!

V každém případě vyprat spacák je práce těžká a velmi zdlouhavá a proto se opravdu vyplatí nechat si spacák profesionálně vyprat nejlépe u výrobce. Například praní spacáků WARMPEACE stojí 280 Kč, praní s impregnací 360 Kč. K ceně je potřeba přičíst 2× poštovné (cesta od nás k dodavateli a od dodavatele zpět k nám; cca 210Kč) Praní vám rádi zprostřed­kujeme v našich prodejnách.

Když se rozhodnete pro spacák z peří, odmění se vám královským pohodlím – spánkem „jako v peřince“! Když vy se mu odměníte řádnou péčí, budete oba dlouho spokojeni a cesty do zimní přírody pro vás budou velikou radostí!

TIP

Na péřové spacáky se specializují firmy Warmpea­ce a Mountain Equipment, v nabídce je mají i další osvědčené značky. Všechny „péřáky“ najdete pohoromadě tady.

Informační zdroj: 4camping.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *