Jak prát a impregnovat membránové oblečení?

Už jste taky slyšeli, že hardshellové věci se nesmí prát nebo se perou, až když je nejhůř? Bojíte se poškození membrány? A co teprve impregnace? Prý se obnovuje teplem, ale měli jste někdy odvahu se ke své milované bundě byť jen přiblížit s žehličkou?

Inspirovali jsme se v internetových diskuzích. Některé názory a rady byly naprosto správné a jiné bychom chtěli uvést na pravou míru, protože oblečení s láskou nejenom prodáváme a sami testujeme, ale i se o něj staráme!

Tady jsou některé internetové perly. Váháte, které jsou vlastně správně? Na konci článku budete mít určitě jasno!

  • O praní Gore-texových věcí: “V čisté vodě, a nebo nejlíp neprat. To úplně stačí.”
  • “…dokonce jsem bundu i lehce dopékal v troubě pro aktivaci impregnace…”
  • “Membránové oblečení peru tak 1× ročně. Většinou až už není zbytí, a to ani ne kvůli špíně zvenku, jako spíš soli zevnitř.”
  • “Neznám nikoho, kdo by byl ochoten hadřík za cca pětku (…) strčit pod rozpálené železo…”

Jak je to tedy s tou membránou?

Membrána je stavěná tak, aby z vnitřku propustila ven pot (ve většině případů v plynném skupenství) a naopak z vnějšku nepropustila vlhkost dovnitř. Problém je ten, že lidské tělo při vysoké aktivitě nevylučuje jen vodu, ale i soli a tuky, které postupem času membránu znečišťují a nedovolují potu pronikat ven tak jednoduše, jak je třeba. Tím pádem vlhkost z části zůstává uvnitř a my můžeme získat pocit, že bunda začíná ztrácet svou nepromokavost, i když ve skutečnosti tomu tak není a svrchní materiál i membrána jsou, co se nepromokavosti týká, v pořádku. Navíc, sůl a tuky mohou způsobit delaminaci svařovaných a lepených částí bundy!

Co tedy doporučujeme?

Nebojte se membránové věci prát. Doopravdy je to pro ně prospěšné! Jak na to? Při praní postupujte podle návodu výrobce, samozřejmě ve vhodném pracím přípravku. Po vyprání podpořte funkčnost vnější ochranné vrstvy teplem (žehlička, sušička – jak na to se dozvíte dál!). Tato metoda zajistí, v prvním roce až dvou, dostatečné obnovení její prodyšnosti a vodě-odpudivosti.

Kapičkový test

Pokud chcete mít jistotu, že svrchní vodě-odpudivá vrstva opravdu znovu funguje jak má, udělejte tzv. kapičkový test – na bundu/kalhoty nakapejte vodu a pokud se drží na povrchu, svrchní vrstva funguje jak má.

A když mám bundu/kalhoty déle jak rok a po vyprání i aktivaci teplem stále svrchní materiál navlhá?

V tom případě je třeba bundu impregnovat! Existují přípravky na impregnaci přímo v pračce nebo v rozprašovači. My z vlastní zkušenosti doporučujeme spíše ty v rozprašovači. Přestože přípravky do pračky se zdají na použití daleko jednodušší – prostě v něm věc vypereme a je to, tak z hlediska obnovení funkčnosti zejména nových membránových technologií jsou méně vhodné. Je to tím, že impregnační vrstvou pokryjí nejen vnější vrstvu, ale i tu vnitřní a tudíž mohou zhoršit odpařování potu ven, což je jedna z vlastností, proč si pořizujeme membránovou bundu a ne pláštěnku :).

A TEĎ UŽ PRAKTICKY

Takže, jak tedy na správné praní a impregnaci? Je to trošku složitější, ale v drsných podmínkách se vám to 100× vrátí (ne že bychom vám přáli průtrž mračen někde na štandu v horách).

Nejprve je důležité oblečení vyprat. U běžně (víkendově) nošených hardshellových membránových bund je vhodná četnost cca 4–6 krát do roka. Nebo klidně po náročnější akci, když vidíte, že by to bunda nebo kalhoty potřebovaly. Impregnovat bychom měli po každém druhém nebo třetím praní. U kalhot, které jsou více náchylné k ušpinění klidně vícekrát. Na životnost samotné membrány to vliv nemá.

Bundu nebo kalhoty vypereme dle návodu. Pokud už je visačka nečitelná, uděláme tak co nejšetrněji, tedy na 30 stupňů, bez ždímání. Necháme lehce proschnout tak, aby z nich již nekapala voda. Poté aplikujeme rozprašovačem impregnační přípravek. Ten je dobré nanášet ve vodorovné poloze tak, aby celý hned nestekl dolů. Obecně se říká, že by se měl aplikovat tak dlouho, než se na povrchu začnou dělat “jezírka” – tedy až do momentu, kdy už materiál žádný další přípravek neumí absorbovat. Během nanášení přípravku můžete pomoci ještě lepšímu vstřebání a rovnoměrnému nanesení tím, že ho budete zároveň vtírat hadříkem.

Jeden užitečný tip – neimpregnujte NIKDY! na dlaždicích, pokud tedy dětem nechcete na další rok zajistit zároveň i kvalitní kluziště.

Pokud projdete úspěšně všemi peripetiemi s nanášením přípravku, následuje jeho zafixování teplem. Můžete tak udělat pomocí žehličky, nejlépe ještě přes nějakou látku (utěrku, tenký ručník), abyste si žehličku nepoškrábali třeba o zipy bundy nebo jiné části. Doporučuje se použít nejnižší možný stupeň určený pro jemné tkaniny (max. 110 °C). Pokud máte náhodou sušičku, můžete jásat! Ulehčili jste si výrazně práci – můžete do ní dát danou věc na 30 minut na 60 stupňů.

A jdeme do finále

Tak, teď nastane ten pravý pocit zadostiučinění, když po veškeré práci máte před sebou čistou a impregnovanou bundu nebo kalhoty, které vypadají jako nové. Zbývá si jen ověřit, že to doopravdy zafungovalo. Takže s chutí do druhého kapičkového testu. Povedlo se?

Zajímavost nakonec

Zdá se vám, že se jednotlivé vrstvy laminace na vaší staré bundě (jednotlivé vrstvy, ze kterých je vyrobena, jsou k sobě “přilepeny” = nalaminovány) oddělují od sebe a vytváří se tak “bubliny” nebo se vám zevnitř odlepují pásky kryjící švy? Je v tomto místě materiál zažloutlý?

Děje se tak hlavně/nejdříve v oblasti límce, protože tato část bundy přichází nejčastěji do přímého kontaktu s pokožkou těla. Tím, že se pere málo nebo vůbec, tak tam působí dlouhodobě agresivní soli a tuky obsažené v lidském potu, které narušují nejprve švy, a poté i jednotlivé vrstvy bundy, které se začínají od sebe odlepovat a tím vznikají zmíněné “bubliny”. Není to tedy chyba materiálu, jak by se mohlo zdát, ale důsledek toho, že bundu nepereme!

Za Hanibal Team Jana

Impregnační prostředky | Prostředky na praní

  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *