Rádce – Vybíráme trekingové hole

Trekingové hole už několik let patří k neodmyslitelné výbavě turistů při letních i zimních výletech v přírodě. Mnoho lidí je stále považuje za zbytečnou módní záležitost, ale skutečnost je zásadně jiná. Hole mají svůj neoddiskutovatelný význam a procházku, nebo expedici, dokážou výrazně zpříjemnit.

Trekové hole dodávají chůzi rytmus, který následně zajišťuje pravidelné dýchání, a tedy omezení únavy i při dlouhých vycházkách. Zvládnete díky nim ujít delší trasy a přitom se nebudete cítit tolik vyčerpaní. Nejsou jen sportovní, ale i zdravotní pomůckou, kdy s jejich pomocí rozhýbeme celé tělo a jsou vždy vítanou oporou.

Stejně jako si do přírody pořídíte kvalitní turistickou obuv , ani v případě trekingových hůlek by tomu nemělo být jinak. Základním parametrem, který sledovat, je bezpochyby jejich hmotnost, která se může výrazně lišit podle kvality provedení a použitého materiálu. Díky výbornému poměru ceny a výkonu na trhu dominují hliníkové trekingové hole.

Dalším podstatným parametrem je správná délka holí, která se vypočte jednoduchým vzorečkem v závislosti na vaší výšce. Ty nejprodávanější trekové hole bývají teleskopické av dostatečném rozsahu pro běžně vysoké osoby. Dále existuje systém odpružení nebo vyměnitelné koncovky holí.

Obzvláště pozor věnujte vašemu stylu pohybu, respektive prostředí, ve kterém zamýšlíte hole nejčastěji používat. Dost možná budou pro vás vhodnější nordic walking hole, které se na první pohled nemusí nijak zásadně lišit, jejich použití je však rozdílné. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší trekingové hole a jejich recenze.


Nejlepší trekingové hole – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších trekingových holí z testů a hodnocení pro rok 2019.

Porovnání parametrů

Recenze 10 trekových holí

Leki Voyager

Leki Voyager recenze

Trekingové hole Leki Voyager jsou vyrobeny z hliníkové slitiny s tvrdostí HTS 6.0 a v páru váží 540 gramů. Jsou teleskopické, takže si jejich délku můžete přizpůsobit podle svých potřeb, a to v rozsahu 110 – 145 cm. Pro transport je však můžete složit až na velmi příjemných 65 cm. Výrobce používá svůj patentovaný systém Super Lock, zajišťující bezpečnou aretaci, která údajně udrží až váhu 140 kg na jedné holi.

Na holích jsou vyměnitelné talířky a konce holí mají pevné karbidové hroty pro zajištění dostatečné opory i na tvrdém povrchu. Hole nabízejí komfortní úchop, který je určen na klasický treking. Rukojeti jsou vyrobeny z měkkého kompozitu, který je komfortní a dobře padne do ruky.

Na rukojetích je dobře zpracované poutko, kterému nechybí funkce bezpečnostního uvolnění. Jako negativum lze jen zmínit absenci systému tlumení otřesů. Tento model holí je určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší trekaře a mezi spotřebiteli je velmi oblíbený.

crossroad Phoenix

Crossroad Phoenix recenze

Trekové hole Crossroad Phoenix by mohly zaujmout ty, kteří hledají levnější hole například pro svou první zkušenost. Se svou hmotností 570 gramů v páru přitom nejsou nijak zvlášť těžké a díky teleskopickému systému jsou velmi skladné. Bezpečnou aretaci zajišťuje patentovaný systém Easy Lock.

Tyto hole dokonce nabízejí Antishock system, tedy schopnost odpružení nárazů, které jsou při chůzi přenášeny na vaše ruce. Tímto systémem nedisponují ani mnohé dražší modely, což je v tomto případě jejich velké plus. Celkově rukojeť hodnotíme jako pohodlnou společně s dostatečně širokým poutkem.

Výrobce dodal v balení tohoto modelu ochranu hrotů z TPR a máte možnost vyměnit i talířky. Našince může potěšit, že Crossroad je čistě českou značkou, která produkty v České republice také navrhuje a vyvíjí.

Gabel Fusion

Gabel Fusion recenze

Hole na chození Gabel Fusion jsou zajímavé tím, že je můžete použít jak na treking, tak na nordic walking. Jedná se tedy o zástupce mezi univerzálními modely. Díky své koncepci je hůl dokonce natolik všestranná, že ji použijete stejně při chůzi se sněžnicemi, na skialpinismus nebo freeride.

Využít lze také na sjezdy, klasickou turistiku i hiking. S ohledem na délku do 132 cm je využijí i ženy a děti na běžky nebo Back Country. Tato celková univerzálnost činí z holí zajímavou volbu zejména pro rekreační sportovce, kteří provozují širokou škálu sportů, a přitom si nechtějí kupovat vybavení na každý sport zvlášť.

Všestrannost je vykoupena poněkud vyšší cenou, protože v balení najdete různé vyměnitelné talířky, více hrotů, botičky a poutka s ohledem na různé sporty. Jelikož jsou hůlky teleskopické, nastavíte je v rozmezí 61 – 132 cm, jejich celková hmotnost je 448 gramů a vyrobené jsou z hliníku.

Fizan Compact

Fizan Compact recenze

Trekové hole Fizan Compact jsou vyrobeny z hliníkové slitiny AL 7001 a jejich hmotnost v páru činí 316 gramů. Díky tomu patří k těm nejlehčím produktům na trhu. Jedná se o teleskopické hole, jejichž délku lze upravovat v rozmezí 58 – 132 cm. Rozsah je tak více než dostatečný.

Díky použité hliníkové slitině se jedná o odolné hole. Zároveň jsou i příjemně skladné, což je zřejmé iz jejich názvu, jsou opravdu kompaktní. Tyto hole jsou určeny na treking, čemuž odpovídá i konstrukce rukojeti.

Rukojeť je vyrobena z neoprenového materiálu, stejně jako poutko. Nejnovější model však již používá tenčí textilní poutko, které by pro někoho mohlo být méně ergonomické. Holím bychom mohli vytknout snad jen absenci systému tlumení nárazů. Produkt si můžete zakoupit ve čtyřech barevných variantách, a sice v černé, modré, červené a zelené.

Leki Spin Shark SL

Leki Spin Shark SL recenze

Nordic walking hole Leki Spin Shark SL jsou určeny čistě na nordic walking. Jejich celková hmotnost je 430 gramů a mají nastavitelnou délku v rozsahu 100 – 130 cm. Aretaci zajišťuje systém Leki Speed ​​Lock + a pro transport je stáhnete na délku 96 cm. Použitým materiálem je hliníková slitina o tvrdosti HTS 5.5.

Hole působí pevným dojmem a provedení je kvalitní. Ostatně to dokládá i certifikace TUV. Rukojeť a nastavitelné poutko zajišťuje jisté a dostatečně komfortní uchopení hole, kdy nehrozí vyklouznutí.

Hroty jsou s tvrdou špičkou a vyrobené z odolného kovu, který odolá každém druhu povrchu bez výrazného opotřebení a dobře se na něm udrží. Ve výbavě jsou také gumové patičky, které pro změnu zajišťují velmi dobrý a jistý odpich na asfaltu. Vzhledem k světoznámé značce je třeba počítat s vyšší cenou.

Acra 05-LTH130

Acra 05-LTH130 recenze

Nordic walking hole Acra 05-LTH130 patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu, což lze poznat už podle množství uživatelských recenzí. U tohoto modelu totiž ihned zaujme jejich velmi nízká pořizovací cena. Většina zákazníků se však shoduje v tom, že dokážu konkurovat i dražším modelům známých značek.

Kromě velmi dobré ceny dokonce nabídnou Antishock systém a hmotnost těchto holí je 580 gramů. Díky teleskopickému systému je nastavíte mezi 65 – 135 cm, což jsou stejně jako váha, dobré parametry. Díky zkosenému i klasickému kloboučku rukojeti jsou vhodné nejen na nordic walking, ale i na klasický treking.

Vyměnitelné jsou také talířky as jejich celkovou univerzálností je produkt za danou cenu velmi zajímavou volbou. Za drobnou slabinu můžeme označit textilní poutko, které ale většině rekreačním sportovcům, na které tyto hole cílí, vadit nebude.

Ferrino Jet

Ferrino Jet recenze

Trekingové hole Ferrino Jet jsou jedním z mála modelů, které nejsou teleskopické, ale skládací. Mají tedy pevnou délku, která činí u námi recenzovaného modelu 120 cm. Vybírat si ale samozřejmě je možné z různých velikostí. Pevná délka je pochopitelně pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou. Jejich celková hmotnost je 400 gramů a při výrobě byla využita slitina hliníku 7075.

Velmi dobře působí prodloužená rukojeť, která je z protiskluzového materiálu. Uvítali bychom možná jen silnější poutko, které je jinak samozřejmě nastavitelné pro optimální zafixování zápěstí.

Hole můžete využít jak pro treking, tak pro běh. Použité hroty jsou ocelové a zajistí jisté popření na každém povrchu. V balení naleznete i ochranné kryty na hroty, což se zejména u pevných holí, které jsou přece jen méně skladné, hodí.

inSPORTline Treking

inSPORTline Treking recenze

Turistické hole inSPORTline Treking z hliníkové slitiny ALU 6061 jsou klasické teleskopické trekingové hole, které jsou navíc za velmi příjemnou cenu. Přesto zde získáte Antishock system, který šetří vaše svaly a vazy. Nastavit délku lze v rozmezí 110 – 135 cm, přičemž je pro transport můžete složit až na 65 cm.

Zajímavostí je příjemná rukojeť, která je anatomicky tvarovaná, ale především je z mřížkovaný polypropylenu. Poskytuje velmi dobrou oporu pro ruce, ke kterým lépe přilne, umožní jistý záběr a kromě toho dobře odvádí pot. Poutko lze nastavit pomocí plastové spony.

Hroty jsou klasicky ocelové a mají chrániče. Horskou turistiku a podobné povrchy, se kterými se nejčastěji potkáte, zvládají velmi dobře. Určitým negativem je trochu vyšší hmotnost páru holí, která činí 640 gramů.

Leki Khumbu Antishock

Leki Khumbu Antishock recenze

Turistické hole Leki Khumbu Antishock se zaměřují na sportovce, kteří požadují to nejlepší. Tento model známé značky se řadí mezi dražší výrobky, a tak si je koupí zejména ten, kdo ví, co chce. Vyrobené jsou z hliníkové slitiny 7076 o tvrdosti HTS 6,5. To hůlkám dodává velkou pružnost a standardní hmotnost, která je 556 gramů.

Určitě vás upoutá korková rukojeť, při níž výrobě se používá i příměsi gumy. Díky této směsi si lépe poradí s potem a kromě toho se ergonomicky tvarovaná rukojeť velmi příjemně drží. Poutko má bezpečnostní systém, který umí ruku uvolnit při zaklesnutí hole, díky čemuž se minimalizuje možnost zranění.

Hole jsou opatřeny systémem Antishock, který je netradičně nad talířkem a odpruží hůl už ve spodní části. Hole lze teleskopicky nastavit v rozsahu 110 – 145 cm, přičemž aretace se provádí systémem Speed ​​lock. Nosnost každé hole je 70 kg.

Spartan MT. Blanc

Spartan MT. Blanc recenze

Hole na nordic walking Spartan MT. Blanc jsou velmi dostupným modelem tohoto typu. Jde o jedny z nejlevnějších teleskopických holí, které lze na nordic walking zakoupit. Délku je možné v tomto případě regulovat v rozsahu 65 – 135 cm.

Přes nízkou cenu nabídnou systém Antishock, který lze v případě potřeby dokonce  deaktivovat. Konstrukce holí je provedena z velmi pevného materiálu, kterým je slitina hliníku známá také jako dural. Celková hmotnost těchto holí pak činí 550 gramů.

Rukojeti jsou anatomicky tvarované a jsou vyrobeny z EVA pěny. Jedná se o standardní materiál používaný v této cenové kategorii, poutka se dá dobře nastavit. Jsou zde vyměnitelné talířky a také patky, které umožní lepší přizpůsobení pro každý terén a hroty lze opatřit plastovými ochrannými krytkami.


Jak vybrat trekingové hole

Již v úvodu jsme naznačili, že pohled na trekingové hole se poměrně výrazně liší. Někteří je považují za zbytečnost, jiní na ně nedají dopustit. Faktem však je, že pomohou zvýšit efektivitu chůze, pomohou ulevit dolním končetinám, bedrům a páteři. Dvojnásobně to platí při nošení těžkých břemen, jako jsou batohy a krosny. Dodají také naší chůzi rytmus, což je pro tělo velmi prospěšné.

Trekové hole jsou navíc zároveň rehabilitační pomůckou. Dokáží rozpohybovat až 90% svalů v těle, kdy se do pohybu zapojují také ruky, ke kterým se přidají svaly na zádech. V souhrnu tak pomohou k ideálnímu tréninku, zvláště pokud má člověk sedavé zaměstnání.

Trekingové hole vs. nordic walking hole

Pokud se zajímáte o hole na chůzi vážně, dozvěděli jste se už nejen o termínu trekingové hole, ale také o holích na nordic walking. Tyto typy holí se poměrně výrazně liší, zatímco trekové hole spíše vyhoví turistům v horách, hole na nordic walking jsou hlavně fitness pomůcku pro kondiční chůzi, při které je možné dosáhnout celkové rehabilitace těla. Na trhu existují i ​​hole, které kombinují trekingová zaměření i nordic walking a jsou takzvaně univerzální.

  • trekingové hole

Klasické trekingové hole jsou určeny zejména turistům, kteří patří mezi vyznavače náročnějšího terénu. Hojně se tak využívají například jako opora při nošení již zmíněných stavů. Při chůzi držíme tělo ve vzpřímené poloze a hole zapichujeme v úrovni chodidel. Zpravidla se pohybujeme v pomalém tempu, což je dáno náročností terénu. Hole mají ostrý hrot a poutko, které bezpečně fixuje ruky pomocí suchého zipu.

  • Nordic walking hole

Pokud se jedná o nordic walking, pak hovoříme zejména o rekreační procházce, kde se nezdolává náročný terén ani vysoké převýšení. Chodit s nimi můžete klidně i po městě. Při tomto stylu se využívá rychlejší rytmické chůze, při které jsme mírně nakloněni dopředu a hole se zapichují zhruba 20 cm za sebe. U těchto holí je hrot tupý a poutko je podobné jako například u holí na běžky. Při nordic walkingu se procvičí celý pohybový aparát a mohou se zlepšit výsledky snahy o redukci nadváhy.

Správná délka, pevné nebo teleskopické?

Jedním z nejdůležitějších atributů při výběru správných holí je jejich délka. Podle jednoduchého vzorce získáte ideální délku holí pro vaši postavu, stačí vynásobit vaši výšku koeficientem 0,68. Důležité je se na to zaměřit zejména u holí s pevnou délkou, které jsou však vyhledávány zejména vrcholovými sportovci. Jsou skládací a jejich výhodou je vysoká pevnost konstrukce, ale vzhledem k tomu, že je nenastavíte, je nemůžete půjčit nikomu jinému v turistické skupině a horší je i jejich skladnost.

Velká většina holí je dnes zejména teleskopických. Nastavují se v určitém rozsahu a při výběru by mělo být myšleno na pevnost aretace. U teleskopických modelů se také zaměřte na to, jak moc je můžete složit, co se hodí pro transport například v batohu.

Materiály, rukojeť a poutko

Většina holí je vyrobena z hliníku. Pokud patříte mezi fajnšmekry, můžete zvolit trekingové hole ze sklolaminátu nebo z karbonu, které jsou mnohem lehčí než hliník. Většině turistů však hliníkové trekové hole postačují a je to také otázka ceny, kdy hliník nabízí nejlepší poměr mezi cenou a výkonem.

Důležitá je dále rukojeť, její ergonomie a použitý materiál. Nejčastěji se vyrábějí rukojeti z pěny, ze něco pevnější gumy nebo korku. Zaměřte se také na poutko, které může mít i bezpečnostní funkci uvolnění při náhlém zaklesnutí hole v terénu.

Odpružení a hroty

Velmi podstatným prvkem je i tzv. Antishock system. Jedná se v překladu o odpružení, které uleví vašim svalům a vazům. Nepřenáší se tolik otřesů při zapichování holí do vašich rukou, což oceníte zejména na dlouhých pochodech.

Většina holí používá ocelové hroty, dražší jsou pak karbidové. U holí se také může jako příslušenství objevit tzv. botička, což je gumová či plastová násada na hrot a je ideální pro chůzi na tvrdém podkladu, jakým je například asfalt. Kromě tlumení otřesů také nebudete tolik „klepat“ o zem. U holí na treking je botička kulatá, u holí na nordic walking zkosená.

Nabídku trekingových holí můžete nalézt zde.

 

Toto zboží Vám dodá prověřený eshop: Hanibal.cz

You may also like...